

Kurs “Trener psów” jest przeznaczony tylko dla absolwentów kursu “Behawiorysta-Zoopsycholog” i stanowi kompendium wiedzy praktycznej, okrojonej z teorii. Tematyka Kursu obejmuje podstawowe elementy pracy z psem, podstawy posłuszeństwa oraz warsztaty komunikacyjne (HCCR). Jest to niezbędnik każdego behawiorysty.
Sesja szkoleniowa
Sesję rozpoczynamy od momentu, kiedy pies skoncentruje się na swoim przewodniku.
Koniec nauki danego ćwiczenia zaznaczamy sygnałem słownym oraz nagrodą socjalną. Sygnał słowny i nagroda socjalna mają za zadanie rozluźnić psa, dając mu sygnał, że zakończyliśmy pewien etap szkolenia, jesteśmy z niego zadowoleni i będziemy pracować dalej. Należy pamiętać, że naukę kończymy po prawidłowym wykonaniu przez psa danego ćwiczenia, czyli zawsze kończymy z sukcesem, co jest niezwykle ważnym elementem motywacyjnym.
Na zakończenie sesji szkoleniowej wydajemy inny sygnał słowny, który oznacza, że zakończyliśmy pracę i pies może odpocząć.
Sposoby uzyskiwania zachowań
Kliker
Nauka wprowadzenia klikera, pracy z klikerem i bez. Zasada działania klikera. Nauka umiejętności zastąpienia klikera innymi elementami.
Podstawowe sposoby przedłużania zachowania, m.in. „Keep going signal”
Zabawa klikerowa
„Basen”
Kontrola otoczenia podczas treningu
Systemy nagradzania:
Sposoby budowania motywacji
wykorzystanie elementów łańcucha łowieckiego, zróżnicowanych systemów nagradzania, przerywanie zadania w momencie sukcesu i wiele innych
Koncentracja uwagi na przewodniku
Nauka skupienia jako podstawa do wszystkich innych komend. Dlaczego?
Z rozproszonym psem nie ma mamy możliwości przepracowania jakiegokolwiek treningu.
Etap I – pies na wprost przewodnika
Etap II – pies przy nodze przewodnika
Targetowanie dłoni
Target służy do prowadzenia psa i uczeniu go (od początku treningów), że można pracować nawet wtedy, gdy w dłoni przewodnika nie ma widocznych smakołyków.
Etap I – pies dotyka nosem naszej dłoni
Etap II – pies podąża za dłonią
Podążanie – przód i tył
Podążanie za przewodnikiem i utrzymywanie z nim kontaktu wzrokowego to niesamowicie przydatne ćwiczenie. Stanowi bazę do nauki chodzenia przy nodze i utrzymania kontaktu z psem.
Etap I – pies podąża za przewodnikiem, który porusza się do tyłu
Etap II – pies podąża za przewodnikiem, który porusza się do tyłu, a następnie po kilku krokach robi obrót i porusza się do przodu z psem przy nodze
Pozycja przy nodze i między nogami
Jako wstęp do chodzenia przy nodze lub wykończeniu zadania np. po przywołaniu.
Uzyskanie zachowania: naprowadzanie, kształtowanie, metoda „na miskę”
Nauka chodzenia przy nodze: komenda „równaj”
Chodzenie przy nodze w kontakcie
Etap I – chodzenie po prostej
Etap II – chodzenie ze zmianą kierunków
Zmiany pozycji: siad, waruj, stój
i opanowanie zmian pozycji. To, że pies potrafi wykonać siad z pozycji stojącej nie oznacza, że zrobi to samo z pozycji leżącej.
Etap I – na wprost przewodnika
Etap II – przy nodze przewodnika
Luźna smycz:
Nauka chodzenia na luźnej smyczy to absolutna podstawa funkcjonowania z psem w społeczeństwie. Uczymy jak prawidłowo reagować, gdy pies ciągnie na smyczy oraz jak nauczyć go, że chodzenie na luźnej smyczy jest znacznie bardziej korzystne dla obu stron.
Etap I – chodzenie po prostej
Etap II – chodzenie z zatrzymaniem – komenda „stop”
Etap III – chodzenie ze zmianą kierunków
Etap IV – mijanie z innymi psami
Zostawanie
Nauka pozostawania psa w jednym miejscu i konkretnej pozycji przy jednoczesnym panowaniu nad emocjami (praca w rozproszeniach).
Przywołanie
To zachowanie dające swobodę i komfort, które czyni życie psa bezpiecznym.
Nie ma cenniejszej umiejętności od tej, która odwołuje czworonogiego towarzysza od wszelkich niebezpiecznych sytuacji. Nierzadko ratując mu nawet życie.
Treningi z dużym naciskiem na przywoływanie psa i odwoływanie, szczególnie w sytuacji silnych bodźców rozpraszających. Wprowadzenie sygnału np. gwizdek.
Prawidłowa zabawa z psem
Przedmiot – nagroda/motywacja (najpierw właściwy balans między motywacjami)
Nauka poleceń: „twoja”, „moja”, „puść”- zabawa szarpakiem
Aport
Podawanie przedmiotu
Nauka przez wyłapywanie.
Niepodejmownie pokarmu – nauka komend „NIE RUSZAJ/ Feee” i „WEŹ”- nauka samokontroli
Jedną z ważniejszych umiejętności jaką powinien opanować pies. Czyniąca jego życie bezpieczniejszym.
Niepodejmowanie pokarmu:
Etap I – pies nie podejmuje smaczków od przewodnika (z ręki, z ziemi)
Etap II – pies nie podejmuje smaczków od osób trzecich (z ręki, z ziemi)
Etap III – pies nie podejmuje smaczków z otoczenia (znajomego otoczenia, na spacerze)
Nauka zakładania i noszenia kagańca
Nauka wprowadzania klatki/ kojca/ komendy „na miejsce”
Uczone ćwiczenia będą dopracowywane przy zastosowaniu czterech kryteriów pracy: szybkość, czas, dystans, rozproszenie. Będą one stopniowo wprowadzane tylko wtedy kiedy pies dobrze opanuje dane ćwiczenie.
Przeciwwarunkowanie z odwrażliwianiem jako podstawowa metoda terapii behawioralnych
Ponadto kurs obejmuje warsztaty komunikacyjne.
Uwaga!
Psy, które mają problem z pozostawaniem na miejscu, powinny być już przygotowane i nauczone przebywania w kojcu/ klatce.
Zapewniamy klatki na miejscu dla osób, które mają problem z przetransportowaniem własnych.
Można uczestniczyć w kursie bez swojego psa. Użyczamy wtedy swoje psy, z domów tymczasowych, współpracującego z Ethoplanet schroniska lub innego, wcześniej uzgodnionego źródła. Praca „domowa” odbywa się wtedy ze znajomym psem, lub uzgadniamy zasady pracy z danym podopiecznym. Przy chęci skorzystania z tej opcji, prosimy o jak najwcześniejsze zaanonsowanie nam takiej potrzeby. Wszelkie szczegóły dalszej pracy są szczegółowo omawiane indywidualnie.
Egzamin jest taki sam dla wszystkich. Jednakże mając na uwadze różny poziom emocjonalny psów, dla zwierząt problematycznych, czy z pewnymi zaburzeniami behawioralnymi dajemy więcej czasu na przygotowanie.
W przypadku psów z problemami oraz ewentualnie pojawiających się takowych w trakcie szkolenia tryb nauki i pracy ulegnie zmianie i zostanie dostosowany indywidualnie.
Kursanci biorą odpowiedzialność za swoje psy, zarówno podczas pracy z psami jak i w czasie, kiedy psy pozostają same w pokoju hotelowym. Organizatorzy nie odpowiadają za szkody wyrządzone przez psy Kursantów.
Psy agresywne, mogące wyrządzić krzywdę pozostałym Uczestnikom kursu, nie zostaną dopuszczone do zajęć. Uczestnicy z psami agresywnymi są proszeni o wstępną konsultację kwalifikującą psa do zajęć, a także będą zobowiązani do podpisania odpowiedniego oświadczenia, o zagwarantowaniu bezpieczeństwa podczas zajęć, obejmującego m.in. sprzęt treningowy dostosowany do pracy z psami agresywnymi.
2022-03-05, 2022-03-06,
2022-03-12, 2022-03-13,
2022-03-19, 2022-03-20,
2022-03-26, 2022-03-27,
2022-04-16, 2022-04-17
Zobacz kalendarz
Ostatnio na instagramie
instagram.com/ethoplanetFacebook
fb.com/ethoplanet.centrum