Courses

At Ethoplanet everybody can express their views, no matter how extreme; everybody is entitled to ask questions and require an answer. We will discuss all the problems together and attempt to find a solution to the hardest of dilemmas based on scientific publications and with ethical consideration all the time in sight. We provide information as objectively as possible and leave the decision how that knowledge should be applied to our course participants. The goal is to explain without preaching. What is more, we never cease to educate ourselves!

When you complete one of our courses, you do not have to bid farewell to your adventure with Ethoplanet. We hold complimentary seminars and conventions for our former trainees every year. We create Ethoplanet community within which we are able to share views, observations and support in difficult situations.

Are our courses easy? Definitely NO! The participants have to pass a theory exam after every module, write essays, do trainings under the guidance of a specialist and submit a final thesis. Sounds frightening? May be so, but in this way we can be certain to provide certificates only to good and responsible specialists.

If you do not look for shortcuts, but are driven by professionalism and the will to gain knowledge – you will make it.

kursy psie

Courses online

SPECIALIST UPGRADING COURSE Therapy for dogs with behavioural problems.

Reviews

Jestem bardzo zadowolona z kursu “Behawiorysta – zoopsycholog”. Można tutaj pozyskać ogrom wiedzy, Agata zaprasza na zajęcia światowej sławy specjalistów z różnych dziedzin np. praw zwierząt, suplementacji, farmakoterapii i weterynarii. Zajęcia są prowadzone w bardzo ciekawy sposób, aż chce się siedzieć i słuchać, nie wiadomo kiedy leci czas, zawsze dostawaliśmy też dodatkowe materiały 🙂

Magda Kościelniak

Długo czekałam na kurs, którego program będzie odpowiadał moim oczekiwaniom i chociaż wzięcie udziału w pierwszej edycji jakiegokolwiek kursu zawsze wiąże się z niepewnością, to już samo bogactwo programu zachęciło i przekonało mnie do podjęcia tego ryzyka. Zależało mi na holistycznym podejściu, uporządkowaniu i zgłębieniu wiedzy z różnych dziedzin (nie tylko tej ściśle związanej z pracą z psami, ale też m.in. wiedzy weterynaryjnej oraz z zakresu żywienia), na możliwości rozwoju i poznania ciekawych osób. I nie zawiodłam się.

Natalia Kropa

Kurs Ethoplanet daje solidną wiedzę z zakresu zoopsychologii. Polecam zarówno osobom, które dopiero stawiają pierwsze kroki w tematyce psiej/kociej psychologii, jak i osobom już pracującym z psami, które pragną usystematyzować i ugruntować swoją wiedzę oraz dowiedzieć się czegoś nowego. Kurs jest intensywny, a dawka wiedzy spora więc trzeba nastawić się na dużo nauki i pracy własnej. Bardzo się cieszę, że zdecydowałam się wziąć w nim udział zwłaszcza, ze względu na świetnie zorganizowane zajęcia praktyczne.

Katarzyna Chamiola
Zobacz wszystkie