Pomoc bezdomnym zwierzętom w okresie świąt
Okres świąteczny to dla wielu wyjątkowy czas, pełen życzliwości, troski i empatii. Warto pamiętać, że te wartości można rozszerzyć nie tylko na ludzi, ale również na bezdomne zwierzęta, które w zimie szczególnie potrzebują pomocy. W maju 2024 opublikowane zostały wyniki badania dotyczącego bezdomności zwierząt domowych (The State of Pet Homelessness Project), pokazującego skalę problemu — w latach 2022-2023 liczba bezdomnych kotów i psów w Polsce wynosiła prawie 950 tysięcy, z czego 125 tysięcy przebywało w schroniskach dla bezdomnych zwierząt. Istnieją różnorodne formy wsparcia, które mogą pomóc zwierzętom przebywającym w schroniskach przetrwać ten trudny czas i poprawić dobrostan: poprzez świadome adopcje, czasową opiekę w ramach domów tymczasowych, darowizny oraz wolontariat.
Adopcje świąteczne
Podarowanie zwierzęciu domu brzmi jak najlepsza możliwa forma pomocy, jednak adopcja jest zobowiązaniem na lata. Zanim podejmie się decyzję o adopcji, trzeba upewnić się, że jest się w stanie zapewnić psu lub kotu odpowiednią opiekę, uwzględniającą jego potrzeby gatunkowe, stan zdrowia i wiek, w tym opiekę weterynaryjną, która bywa kosztowna. Warto też zastanowić się, czy to jest odpowiedni moment — adaptacja do nowych warunków wymaga czasu. Gwałtowne zmiany, nawet jeśli są zmianami na lepsze, mogą wiązać się ze sporym kosztem emocjonalnym.
Dom tymczasowy
Jest to forma opieki nad zwierzęciem, które z różnych przyczyn nie może zostać w schronisku lub na ulicy i czeka na adopcję. Można to porównać do rodziny zastępczej, która zapewnia dach nad głową i opiekę do czasu znalezienia domu stałego. Domy tymczasowe są szczególnie potrzebne szczeniętom, kociętom, zwierzętom chorym, potrzebującym specjalnej formy opieki lub rehabilitacji. Pobyt w domu tymczasowym pozwala zwierzęciu odzyskać równowagę psychiczną, nauczyć się życia w domu, oswoić się z ludźmi i innymi zwierzętami. To znacznie zwiększa jego szanse na adopcję. Tymczasowi opiekunowie mogą liczyć na wsparcie organizacji prozwierzęcych w zakresie opieki, karmienia oraz leczenia.
Wsparcie finansowe
Nawet niewielka kwota może pomóc w pokryciu kosztów utrzymania zwierząt, leczenia, zakupu karmy i akcesoriów. Można przekazać darowiznę bezpośrednio na konto schroniska lub wziąć udział w zorganizowanej zbiórce. Można również przekazać 1,5% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego wspierającej organizacje prozwierzęce. Schroniska dla bezdomnych zwierząt prowadzone przez OTOZ Animals są finansowane głównie dzięki tej formie pomocy.
Dary rzeczowe
Niektóre schroniska regularnie aktualizują listę potrzebnych rzeczy, takich jak karmy, akcesoria, zabawki, drapaki, żwirek, koce i ręczniki. Ważny jest zakup karmy wysokiej jakości. Zwierzęta w schroniskach, ze względu na problemy zdrowotne lub słabszą kondycję, często wymagają specjalistycznej karmy weterynaryjnej, dostosowanej do ich potrzeb. Inną formą pomocy jest zorganizowanie zbiórki w miejscu pracy, w swojej szkole lub wśród najbliższych. Ponadto, wiele schronisk oferuje akcesoria z wizerunkiem zwierząt, np. kubki, koszulki, torby. Ich zakup jest wsparciem finansowym dla schroniska, a także pomocą w promocji adopcji, np. w mediach społecznościowych.
Wolontariat
Pomoc wolontariuszy jest kluczowym elementem dbania o dobrostan zwierząt przebywających w schroniskach. Wolontariat to nie tylko spacery z psami. Można pomagać w socjalizacji, karmieniu i pielęgnacji zwierząt. Część schronisk ma nawet warunki do treningu z psami. Koty i psy docenią urozmaicenie im czasu poprzez zabawę oraz zapewnienie towarzystwa człowieka (które dla zwierząt socjalnych jest niezwykle ważne!). Często przydaje się też pomoc w sprzątaniu boksów i klatek kennelowych. Osoby posiadające specjalne umiejętności lub kwalifikacje mogą zaoferować swoją fachową pomoc. Wsparcia można udzielić nie będąc fizycznie w schronisku, dzięki organizacji zbiórek i promowaniu adopcji.
Edukacja społeczna
Pomaga kształtować świadomość i odpowiedzialność społeczną. Promowanie wiedzy na temat konsekwencji nieodpowiedzialnego posiadania zwierząt, ich rozmnażania, porzucania oraz braku opieki weterynaryjnej może zapobiegać wielu przypadkom bezdomności. Natomiast edukacja w zakresie możliwości pomocy długofalowo przyczyni się do poprawy dobrostanu bezdomnych zwierząt.
Podsumowanie
Każda forma pomocy — od przekazania specjalistycznej karmy, przez spacery z psami, po działania promujące adopcje — ma realny wpływ na poprawę losu zwierząt przebywających w schroniskach. Święta to czas, w którym dobre intencje mogą przełożyć się na realne wsparcie. Choć święta tradycyjnie wiążą się z obdarowywaniem bliskich, warto skierować uwagę ku tym, którzy nie mogą sami poprosić o pomoc.
Literatura:
- Reese L. A., Community factors and animal shelter outcomes. Journal of applied animal welfare science: JAAWS vol. 27,1 (2024): 105-123.
- The State of Pet Homelessness Project, Latest Report, Poland, 2024: https://cms.stateofpethomelessness.com/s3media/2024-01/SoPH-Poland.pdf?VersionId=cG.R9DSm1uogH_YA2ke8frLtJdyKhDh1
Ostatnio na instagramie
instagram.com/ethoplanetFacebook
fb.com/ethoplanet.centrum