Jak budować więź z kotem?
Budowanie więzi z kotem wymaga wrażliwości, szacunku dla kociej natury oraz wiedzy na temat kociego zachowania. Warto pamiętać, że koty nie lubią być do niczego zmuszane, a możliwość podejmowania decyzji i poczucie kontroli nad sytuacją jest dla nich niezwykle ważne. Pomimo tego, że koty były, a przez niektórych wciąż są, postrzegane jako gatunek samotniczy i aspołeczny, wiele badań pokazuje, że są one zdolne do nawiązywania głębokich więzi międzygatunkowych.
Kocia natura
Koty komunikują się z otoczeniem w sposób subtelny, wykorzystując szeroki wachlarz komunikatów niewerbalnych, umiejętnie przekazując za ich pośrednictwem emocje oraz zamiary. Niezwykle ważną rolę w życiu kota odgrywa komunikacja semiochemiczna, która jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych w przyrodzie i zarazem najstarszych form komunikacji międzyosobniczej. Polega ona na wydzielaniu substancji niosących z sobą konkretną informację (Dzięcioł M., 2023). Koci mocz również jest nośnikiem informacji, a jego pozostawienie poza kuwetą, wbrew powszechnej opinii, wcale nie wynika ze złośliwości.
Kocia perspektywa
Ludzkie oczekiwania względem tego, jak zwierzę powinno okazywać miłość, często nie mają wiele wspólnego z rzeczywistymi wzorcami zachowania danego gatunku. W kulturze zachodniej kładzie się duży nacisk na fizyczne wyrażanie emocji – przytulanie, całowanie, noszenie na rękach, spędzanie czasu w bardzo bliskim kontakcie. Kocia miłość wygląda nieco inaczej. Zawiera się w codziennych, drobnych gestach, takich jak spędzanie czasu w pobliżu, spanie obok, delikatne ocieranie się, a nawet spokojna obserwacja codziennych czynności człowieka, z którym mieszka. Takie i inne, bardziej dyskretne zachowania świadczą o przywiązaniu.
Szanowanie granic
Reagowanie na sygnały dyskomfortu i komunikaty dystansujące ze strony kota stanowi ważny element zdrowej relacji. Koty są zwierzętami ceniącymi sobie niezależność i wiele osobników ostrożnie podchodzi do kwestii fizycznej bliskości. Są też koty, które bardzo lubią bezpośredni kontakt i wręcz domagają się fizycznych interakcji. Zależy to od indywidualnego charakteru zwierzęcia oraz jego doświadczeń, szczególnie we wczesnych etapach życia. Zmuszanie kota do przytulania czy pieszczot przynosi zwykle skutek odwrotny do zamierzonego. Natomiast kot, którego granice są respektowane, jest zdecydowanie bardziej otwarty na pogłębianie relacji z człowiekiem. Badania wykazały, że koty chętniej i dłużej pozostają w interakcji, którą same zainicjowały (Turner D. C., 2021).
Wspólne aktywności
Poza tak podstawową potrzebą, jak realizacja łańcucha łowieckiego, koty doskonale sprawdzają się w zabawach węchowych oraz w treningu umiejętności. Nauczenie kota podawania łapki lub innej sztuczki nie tylko daje dużo satysfakcji opiekunowi, ale też buduje więź z podopiecznym, wzmacnia jego pewność siebie i zapewnia rozrywkę w postaci stymulacji umysłowej. Regularne treningi z atrakcyjnymi nagrodami sprawią, że kot będzie wyczekiwał wspólnych sesji i bardziej otworzy się na interakcję. Natomiast człowiek, podczas ich prowadzenia, uczy się uważnej obserwacji zachowania swojego podopiecznego, a co za tym idzie — jego lepszego zrozumienia.
Trening medyczny
Polega na oswojeniu zwierzęcia z zabiegami i procedurami medycznymi. Wprowadzenie treningu medycznego nie tylko ułatwi wykonywanie takich czynności, jak obcinanie pazurów, wyczesywanie, podawanie leków i umieszczanie kota w transporterze, ale przede wszystkim przyczyni się do redukcji stresu i ograniczenia konieczności przytrzymywania zwierzaka, tym samym zwiększając jego poczucie bezpieczeństwa i zaufanie do opiekuna. Jest to doskonały sposób na zbudowanie silnej więzi, opartej na wzajemnym zrozumieniu.
Zdrowie
Zwierzę, które nie czuje się dobrze, może unikać dotyku i wykazywać niechęć do wchodzenia w interakcje. Koty mają tendencję do ukrywania bólu i złego samopoczucia. Jest to cecha atawistyczna będąca mechanizmem obronnym. Ponadto, ze względu na kocią elastyczność i wysoce wyspecjalizowany układ ruchu, koty potrafią „nadrabiać” problemy związane z aparatem ruchu. Dlatego bardzo ważna jest nie tylko uważna obserwacja zwierzęcia, ale również regularne badania profilaktyczne, a w razie wątpliwości — konsultacja ze specjalistą. Kot zdrowy, mający zaspokojone potrzeby i czujący się dobrze, zarówno fizycznie, jak i psychicznie, będzie bardziej skłonny do nawiązania bliskiej relacji z człowiekiem.
Podsumowanie
Każda relacja z kotem jest unikalna. Nie ma jednego, uniwersalnego sposobu na zyskanie kociej sympatii. Dla jednego kota ważna jest spokojna obecność i przewidywalność, dla innego dotyk lub wspólne aktywności. Warto poświęcić czas na zrozumienie kocich zachowań i sposobów komunikacji. Kluczem do sukcesu jest poznanie swojego podopiecznego, uwzględniając jego indywidualne cechy i potrzeby gatunkowe.
Literatura:
- Dzięcioł , Substancje semiochemiczne – od pobudzenia do ukojenia, Konferencja Pet-Therapy, Łódź, 2023.
- Kotrschal, Day J., McCune S., Wedl M., Human and cat personalities: Building the bond from both sides. In The Domestic Cat. The Biology of Its Behaviour, 3rd ed.; Turner, D.C., Bateson, P., Eds.; Cambridge University Press: Cambridge, UK, 2014.
- Turner D. C., The Mechanics of Social Interactions Between Cats and Their Owners. Frontiers in veterinary science, 8, 650143, 2021.
- Vitale K. R., Behnke A. C., Udell M. A., Attachment bonds between domestic cats and humans. Current Biology, 29(18), 2019, R864-R865.
Ostatnio na instagramie
instagram.com/ethoplanetFacebook
fb.com/ethoplanet.centrum