Analiza zachowania psów HCCR. Warsztaty komunikacyjne budujące relację człowiek-pies

Zoosemiotyka to bardzo specjalistyczna dziedzina zajmująca się analizą zachowania zwierząt ze szczególnym uwzględnieniem kanałów komunikacyjnych. Analizowanie zachowania jest niezwykle złożone, zaś interpretacja pewnych zachowań może być trudna lub błędna, co skutkuje pogorszeniem relacji człowiek – pies.

Warsztaty te mają na celu naukę prawidłowego czytania sygnałów wysyłanych przez psy, a co za tym idzie poprawę relacji człowieka ze zwierzęciem, a także jego relacji z innymi psami. Autorski projekt etologa, zoopsychologa i trenera psów, Agaty Kokocińskiej-Kusiak- HCCR (Handler-Canine-Communication-Relation) obejmuje 10  kroków:

 1. Analiza zachowania przewodnika (w tym m.in. temperament, sposób bycia, sposób poruszania się, wrażliwość na bodźce).
 2. Analiza zachowania psa (w tym m.in. temperament,  sposób poruszania się, wrażliwość na bodźce, lękliwość, reaktywność). Omówienie problemów behawioralnych.
 3. Analiza relacji człowiek-pies.
 4. Manipulacje otoczeniem- w tym m in. odległość od bodźca, siła, natężenie, częstotliwość bodźca.
 5. Komunikacja człowiek pies- nauka odpowiednich reakcji przewodnika, przewodnik jako wsparcie psa. Praca na smyczy i bez. Smycz jako element komunikacyjny.
 6. Komunikacja pies-pies. Analiza sygnałów wysyłanych przez psy. Nauka reagowania w odpowiednich momentach.
 7. Nauka zachowań. Przewodnik jako nauczyciel.
 8. Wyznaczanie celów ogólnych i szczegółowych. Opracowanie planu działań.
 9. Realizacja celów- ewaluacja.
 10. Analiza wpływu człowieka na zachowanie psa.

 

Prowadząca: Agata Kokocińska-Kusiak

Miejsce: (informacje juz wkrótce) 

Termin:

7-8.03.2010,

21-22.03.2020,

4-5.04.2020,

18-19.04.2020,

16-17.05.2020.

Cena early birds: 500zł 

Cena standard: 650zł

 

W cenie:

 • lunch, przerwa kawowa
 • pakiet startowy

W celu rozłożenia płatności na raty- prosimy o kontakt pod: kontakt@ethoplanet.com

Uwaga! Całe warsztaty będą nagrywane. Osoby zapisujące się na warsztaty wyrażają zgodę na nagrywanie ich wizerunku oraz późniejsze analizy filmów w celu dalszych badań naukowych i doskonalenia metody. 

 

Zespół Ethoplanet na bieżąco śledzi sytuację epidemiologiczną w Polsce. W związku z rozprzestrzenianiem się SARS-CoV-2 i potwierdzonymi w Polsce przypadkami zachorowań, wdrożyliśmy program prewencyjny ochrony przed zakażeniem.

1. Przed wejściami do budynków rozłożone zostały maty dezynfekcyjne, a wszystkie powierzchnie są myte środkami odkażającymi (vircon, rapicid)

2. Wywieszone zostały instrukcje dotyczące skutecznego mycia rąk oraz dodatkowo przygotowaliśmy środki do dezynfekcji rąk na bazie 70% alkoholu.

3. Zajęcia będą się odbywać tylko w małych grupach, a część teoretycznych zajęć zostanie przygotowana w formie on-line.

4. Jesteśmy wyposażeni w bezdotykowe termometry, aby bezpiecznie sprawdzić temperaturę uczestników zajęć.

5. Jeśli ze względów epidemiologicznych zajęcia nie będą mogły się odbyć, zostaną przesunięte na późniejszy, odpowiadający uczestnikom termin, o czym każdy uczestnik zostanie bezzwłocznie poinformowany mailowo i telefonicznie.

6. Zostaną tez wprowadzone zmiany w formie prowadzenia zajęć tak, aby były bezpieczne. Wirus SARS-CoV-2 należy do wirusów lipofilnych i jest podatny na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów (detergentów), co w praktyce oznacza, że mycie rąk (przynajmniej 20 s) mydłem lub żelami antybakteryjnymi oraz powstrzymywanie się od dotykania okolicy twarzy skutecznie chronią się przed zakażeniem. Dezynfekcji powinny być poddawane również sprzęty które często dotykamy (telefony komórkowe). Wirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową, dlatego ważne jest aby podczas kaszlu lub kichania zasłaniać usta i nos.